Nasza Wiara - Forum dla ludzi wierz±cych, kochaj±cych i pozytywnie my¶l±cych

Polska i Polacy => Newsy, artyku³y, wywiady => W±tek zaczêty przez: Pawe³ Maj 19, 2019, 06:34:26



Tytu³: Chrze¶cijanie najbardziej prze¶ladowani na ¶wiecie
Wiadomo¶æ wys³ana przez: Pawe³ Maj 19, 2019, 06:34:26
.

Kamil Turecki

- 2019 rok ju¿ jest jednym z najbardziej krwawych w historii chrze¶cijañstwa – alarmuje dr Thomas Heine-Geldern z organizacji Pomoc Ko¶cio³owi w Potrzebie. Jak mówi Onetowi pose³ Andrzej Grzyb z PSL-u i Europejskiej Partii Ludowej, "11 osób dziennie ginie z powodu wiary, a obiekty kultu, np. ¶wi±tynie s± niszczone". Europose³ walczy w Parlamencie Europejskim o wiêksze zainteresowanie tematem.

 

(https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/AbTk9kpTURBXy9jNGFiMWEzYjYyZmZmMzgwMDc5ZDAyNzVjMmZiYTQ5OS5qcGeSlQMAzNLNGkDNDsSTBc0DFM0BvIGhMAU)


Foto: Sebastian Backhaus / AFP

Jeszcze kilkana¶cie lat temu w Iraku mieszka³o 1,5 mln chrze¶cijan. Teraz ok. 120 tysiêcy

•   1/3 populacji ¶wiata cierpi z powodu prze¶ladowañ w ró¿nych formach. Najwiêksz± grup± s± chrze¶cijanie. To a¿ 250 mln osób
•   Ludobójcze dzia³ania skutkuj± masowym przesiedleniom, g³ównie w rejonie Bliskiego Wschodu
•   W styczniu Parlament Europejski przeg³osowa³ sprawozdanie przygotowane przez pos³a Grzyba. - Jak nie bêdziemy o tym mówiæ, to ¶wiat uzna, ¿e tematu prze¶ladowañ nie ma.

Chrze¶cijañstwo w odwrocie

O tym, ¿e sprawa prze¶ladowañ jest traktowana na forum miêdzynarodowym coraz powa¿niej, ¶wiadczy nie tylko fakt, ¿e premier Wielkiej Brytanii Theresa May i niemiecka kanclerz Angela Merkel publicznie uzna³y skalê tego procederu. Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt zleci³ dodatkowo biskupowi Truro Philipowi Mountstephenowi stworzenie raportu w tej kwestii.

Z opublikowanego w³a¶nie dokumentu wynika, ¿e co trzecia osoba na ¶wiecie jest ofiar± prze¶ladowañ na tle religijnym. Grup±, któr± problem dotyka, najbardziej s± chrze¶cijanie, których na Bliskim Wschodzie mo¿e wkrótce nie byæ w ogóle. W samej Palestynie stanowi± zaledwie 1,5 proc. populacji, a w Iraku liczba spad³a z 1,5 mln chrze¶cijan w 2003 roku do 120 tys. w tym roku.

- Mamy dowody nie tylko na geograficzne rozprzestrzenianie siê antychrze¶cijañskich zachowañ, ale tak¿e na coraz dotkliwsze ich skutki. W niektórych regionach poziom i charakter prze¶ladowañ przybli¿a siê do miêdzynarodowej definicji ludobójstwa – przekonuje duchowny.

Podobnymi danymi dysponuje chrze¶cijañska organizacja non-profit Open Doors, która wspiera i monitoruje prze¶ladowania chrze¶cijan w 45 krajach. Poziom prze¶ladowañ wzrós³ o 14 proc. wzglêdem lat ubieg³ych. Z powodu wiary zginê³o 4200 ludzi, co stanowi ¶rednio 11 osób dziennie.
W 2018 roku ponad 2500 chrze¶cijan zosta³o zatrzymanych, aresztowanych, skazanych bez procesu i uwiêzionych.

- 2019 rok ju¿ jest jednym z najbardziej krwawych w historii chrze¶cijañstwa – alarmuje z kolei dr Thomas Heine-Geldern z organizacji Pomoc Ko¶cio³owi w Potrzebie
 

(https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Ulgk9kpTURBXy80YWVkMTg2ZDQ5Yjc4ZTFmZjM1NWY0ZTA5NzFiMzgyZC5qcGeSlQLNAxQAwsOVAgDNAvjCw4GhMAE)

Foto: Wojciech Olku¶nik / Agencja Gazeta
Andrzej Grzyb

Polski pose³ chce, by ¶wiat o tym us³ysza³

Tymczasem w styczniu w Strasburgu, Parlament Europejski przeg³osowa³ sprawozdanie przygotowane przez pos³a Andrzeja Grzyba. Pismo zawiera³o zalecenia dla Rady i Komisji Europejskiej ws. zmian w polityce UE na rzecz promocji i ochrony wolno¶ci religii i przekonañ na ¶wiecie. Pose³ apelowa³ tak¿e o wyd³u¿enie mandatu dla specjalnego unijnego wys³annika ds. propagowania wolno¶ci religii lub przekonañ.

Stanowisko to zosta³o utworzone w 2016 r. przez przewodnicz±cego KE Jean-Claude'a Junckera w odpowiedzi na wezwanie PE w tej sprawie. - To niestety nie jest instytucja, która dzia³a ca³y czas – mówi Onetowi Grzyb.

Europos³owie opowiedzieli siê za wzmocnieniem mandatu wys³annika, tak ¿eby by³ on powo³ywany na d³u¿sze ni¿ jednoroczne kadencje. - Chodzi te¿ o to, by dysponowa³ te¿ wiêkszym bud¿etem i mia³ bardziej liczn± grupê wspó³pracowników.

Europose³ przekonuje, ¿e realizowana przez Uniê Europejsk± tzw. miêkka si³a jest skuteczna. - Nie wkroczymy przecie¿ si³± do kraju, który ³amie prawa cz³owieka, w tym prawo do wyznania i religii. Mo¿emy dzia³aæ przez ofensywê dyplomatyczn±, monitorowanie zjawisk, pokazywanie danych. Dziêki takim dzia³aniom kwestia prze¶ladowañ pojawia siê np. na ONZ-owskiej radzie praw cz³owieka.

 Dyskusjami w tej sprawie wywieramy presjê, by tych praw nie ³amano. Je¶li by¶my nie podnosili tego tematu na forum miêdzynarodowym, wówczas gremialnie ¶wiat uzna³by, ¿e problem po prostu nie istnieje. Zdajê sobie sprawê, ¿e to postawa mo¿e nieco asekuracyjna, ale lepiej mieæ postêp dziêki dyplomacji ni¿ nie mieæ go wcale. Ka¿de inne dzia³ania to zatrza¶niêcie drzwi i koniec i tak trudnych relacji z w³adzami krajów, w których prawa cz³owieka, w tym do religii i wyznania, s± ³amane. 
 
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/chrzescijanie-najbardziej-przesladowani-na-swiecie/3zzf894

.




Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wataha-upadlych-wilkow nazarinh westsnipes rasa-nocna kolospawalniczeswc