Nasza Wiara - Forum dla ludzi wierz±cych, kochaj±cych i pozytywnie my¶l±cych

Sanktuaria => Sanktuaria na Kresach => W±tek zaczêty przez: ascetyk Pa¼dziernik 23, 2021, 19:38:49



Tytu³: Franciszkanie w Wilnie
Wiadomo¶æ wys³ana przez: ascetyk Pa¼dziernik 23, 2021, 19:38:49

.

Franciszkanie w Wilnie
.
(http://www.rodowy.pl/wilno/IMG.jpg)
.
Gród Wilno za³o¿ony zosta³ przez ksiêcia Giedymina w 1322 r. Ju¿ w tym¿e 1322 roku na zaproszenie niejakiego Gaszto³da mieli tu dotrzeæ misjonarze franciszkañscy w liczbie 14. Ci pierwsi misjonarze franciszkañscy na Wielkanoc 1333 roku zostali przez pogañskich Litwinów umêczeni. Siedmiu z nich ¶ciêto a pozosta³ych siedmiu ukrzy¿owano.

Nowa grupa franciszkañskich misjonarzy w liczbie 36 przyby³a tu za generalstwa Gerarda Odona. Gaszto³d wybudowa³ im ko¶ció³ pod wezwaniem Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny, zwany ko¶cio³em Matki Bo¿ej na Piasku.

(http://www.rodowy.pl/wilno/IMG_0001.jpg)(http://www.rodowy.pl/wilno/IMG_0002.jpg)
.
24 maja 1341 na Wilno napadli Tatarzy i wymordowali tych misjonarzy, a razem z nimi i Gaszto³da, który przywdzia³ habit franciszkañski.

Ten sam genera³ wys³a³ now± grupê franciszkanów, którzy w liczbie 46 pracowali tu a¿ do urzêdowego chrztu Litwy w 1386 roku. Pierwszym biskupem w Wilnie zosta³ franciszkanin Andrzej Wasillo z rodu Jastrzêbców.

7 sierpnia 1403 roku w czasie najazdu na Wilno schizmatyckich moskali zostali znowu umêczeni liczni franciszkanie z gwardianem Anio³em na czele.

Klasztory franciszkañskie w Wielkim Ksiêstwie Litewskim do roku 1517 nale¿a³y do Prowincji Czesko-Polskiej, a po roku 1517 roku do Prowincji Polskiej ¶w. Franciszka. W roku 1626 utworzono Prowincjê Rusko-Litewsk± z klasztorów na Rusi i Litwie, z kustodiami lwowsk± i przemysk± na Rusi, a na Litwie z wileñsk± i kowieñsk±.

(http://www.rodowy.pl/wilno/IMG_0003.jpg)
.
W 1686 r. dosz³o znowu do podzia³u i powsta³a Prowincja Litewska ¶w. Kazimierza. Prowincja Ruska zachowa³a nadal tytu³ ¶w. Antoniego Padewskiego. Prowincja litewska mia³a cztery kustodie: wileñsk±, grodzieñsk±, kowieñsk± i po³ock±. Prowincja ta uleg³a kasacie po roku 1832, a jej maj±tek zabra³ rz±d carski. W roku 1919 Wilno, Grodno i kilka innych klasztorów powróci³o do Prowincji Polskiej.

Schematyzm Archidiecezji Wileñskiej z 1939 roku podaje, ¿e ko¶ció³ Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny Zakonu OO. Franciszkanów fundowany przez Gaszto³da w XIV wieku, po po¿arze 1793 roku zosta³ wymurowany i 12 stycznia 1794 r. konsekrowany. W roku 1832 zosta³ on zajêty przez rz±d carski a w roku 1934 przywrócony dla katolickiego kultu.

(http://www.rodowy.pl/wilno/IMG_0004.jpg) (http://www.rodowy.pl/wilno/IMG_0006.jpg)

.
Franciszkanie przez ca³y okres miêdzywojenny starali siê o zwrócenie im ko¶cio³a i klasztoru i dopiero S±d Najwy¿szy w Warszawie w orzeczeniu z dnia 28 lutego 1938 roku zadecydowa³ definitywnie o zwróceniu franciszkanom ko¶cio³a i klasztoru w Wilnie.

31 maja 1992 r. Genera³ Zakonu - O. Lanfranco Serrini, po wizycie w Wilnie, pisze o mo¿liwo¶ci wej¶cia do Wilna: Prze¿ywamy obecnie moment cenny dla przysz³o¶ci Zakonu na Litwie. Jestem pewny, ¿e bêdziemy wspólnie d±¿yæ do przygotowania tej przysz³o¶ci w atmosferze braterstwa i szczero¶ci z koniecznym zaanga¿owaniem i wytrwa³o¶ci±.

(http://www.rodowy.pl/wilno/P7061955.JPG)
.
W sierpniu 1995 roku Prowincja Gdañska kupi³a w Wilnie dom (adres jak wy¿ej), z przeznaczeniem na juniorat zakonny. Dom ten ju¿ odrestaurowano i adoptowano do wymogów ¿ycia zakonnego. Mo¿e on pomie¶ciæ kilkunastu zakonników.



Prze³o¿eni i rektorzy ko¶cio³a Naj¶wiêtszej Maryi Panny na Piasku w Wilnie


Od roku 1995 O. Marek Dettlaff, prze³o¿ony
Ogl±dasz fotografie umieszczone na stronie:
http://www.wilniuki.fora.pl



Wiêcej fotografii z ko¶cio³a OO. Franciszkanów w Wilnie
autorstwa Tatiany i W³adys³awa Pitaków    mo¿na obejrzeæ w galerii tego portalu.

Wszystkie fotografie (w oryginalnym formacie) pokazuj±ce piêkno wileñskich zabytków  mo¿na zamówiæ pod adresem:

sokal2@wp.pl
tel.600-809-254

.



Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

rasa-nocna sith westsnipes wataha-upadlych-wilkow nazarinh