Nasza Wiara - Forum dla ludzi wierz±cych, kochaj±cych i pozytywnie my¶l±cych
Grudzieñ 23, 2024, 13:21:52 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
  Strona g³ówna Pomoc Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
  Poka¿ wiadomo¶ci
Strony: [1] 2 3
1  Polska i Polacy / Newsy, artyku³y, wywiady / Muzyka w pracy : Styczeñ 26, 2024, 11:14:09
Muzyka w pracy
.
[size=16]Muzyka w pracy[/size]
.



Nale¿y pamiêtaæ, ¿e zarówno muzyka pobudzaj±ca, jak i relaksuj±ca nie powinny byæ s³uchane zbyt g³o¶no. To, co jest dobre dla nas, niekoniecznie pomo¿e s±siadowi – stwierdza W³adys³aw Pitak, muzykoterapeuta, z którym rozmawiamy o doborze odpowiedniej muzyki do pracy w biurze.



 

W³adys³aw Pitak, logopeda medialny i muzykoterapeuta z Koszalina
e-mail: logos@logos.pomorze.pl
www.logos.pomorze.pl
tel.94-340-60-06


W jaki sposób muzyka mo¿e wp³ywaæ na nasze samopoczucie i zdolno¶æ do pracy?

- Po pierwsze muzyka jest asemantyczna czyli bezznaczeniowa. Czysta muzyka jest stosunkowo s³abym ¶rodkiem terapeutycznym oraz marketingowym. Na pewno nie zmienia obyczajów, jak to siê czêsto powtarza. Wiadomo jednak nie od dzisiaj, ¿e muzyka mo¿e wp³ywaæ na poziom aktywno¶ci systemu nerwowego, wywo³ywaæ okre¶lone zmiany w czynno¶ciach ca³ego organizmu, np. zmieniaæ napiêcie miê¶ni, przyspieszaæ przemianê materii, obni¿aæ próg wra¿liwo¶ci zmys³ów, czy modyfikowaæ oddychanie. To s± zmiany konkretne. Muzyka nierzadko wprowadza nas w ró¿ne nastroje, wzbudza uczucia i emocje.

Jakiej zatem muzyki nale¿y s³uchaæ w pracy?

- Ka¿da muzyka powinna byæ to¿sama z charakterem pracy i osób, które j± wykonuj±. Symfonii Mozarta nie bêdzie s³ucha³ kierowca tira. W tej sytuacji z gatunków muzycznych z pewno¶ci± lepiej sprawdz± siê reggae lub country. Podczas pracy fizycznej najlepiej s³uchaæ muzyki pobudzaj±cej, równie¿ z wokalem, któr± cechuje:

- szybkie tempo,
- kontrastuj±ca melodyka przeciwstawnych tematów wed³ug zasady klasycznej sonaty,
- niespokojna metryczno¶æ z silnymi akcentami rytmicznymi,
- du¿e zró¿nicowanie melodycznego i rytmicznego przebiegu,
- przeciwstawno¶æ poszczególnych grup instrumentów,
- du¿e zró¿nicowanie dynamiki.







Pracownik fizyczny mo¿e s³uchaæ muzyki wzbogaconej tekstem. A czy ten sam element powinien siê znale¼æ przy pracy umys³owej?

- Raczej nie. S³owa w tego rodzaju pracy rozpraszaj±. Najlepiej wobec tego bêdzie, je¿eli zastosujemy muzykê uspokajaj±c±, któr± cechuje:

- powolne lub umiarkowane tempo,
- niewielki poziom g³o¶no¶ci i brak kontrastów dynamicznych,
- przewaga ¶rodkowego rejestru d¼wiêków,
- u¿ycie instrumentów smyczkowych, klawiszowych i dêtych o miêkkim brzmieniu i ³agodnej barwie
- p³ynno¶æ melodii i rytmu, przewaga rytmów miarowych - "ko³ysz±cych",
- obecno¶æ nieznacznych punktów kulminacyjnych, pozwalaj±cych s³uchaczowi na oscylowanie miêdzy stanami napiêcia i odprê¿enia,
- brak instrumentów o jaskrawej i ostrej barwie, mocnej sekcji rytmicznej (perkusja, gitara basowa) oraz unikanie kompozycji wokalnych.

Pracownicy rozchwiani emocjonalnie, po zastosowaniu takiej muzyki staj± siê mniej napastliwi fizycznie i werbalnie. S± te¿ mniej dra¿liwi, maleje w nich poczucie winy, podejrzliwo¶æ i pesymizm.

Mo¿e w takim razie w biurze najlepiej pos³uchaæ kompozycji Wolfganga Amadeusa Mozarta?

- Niekoniecznie. Mówi siê, ¿e Mozart wp³ywa dodatnio na pracê mózgu, ale mo¿e równie¿ dzia³aæ negatywnie. To co pomaga i uspokaja jednego, mo¿e pobudziæ do agresji inn± osobê. Muzyka popularna typu disco (oparta na trzech akordach) mo¿e uspokajaæ m³odzieñca, a pobudzaæ do zniechêcenia, nawet agresji mi³o¶nika muzyki powa¿nej. ¯adnego z tych rodzajów muzyki nie wolno lekcewa¿yæ. Disco s³uchaæ nale¿y stosownie do spodziewanych efektów pracy fizycznej, ale nie g³o¶no. Dowiedziono, bowiem ¿e ha³as obni¿a poziom koncentracji, zwiêksza stres, podnosi ci¶nienie krwi, zaburza sen.


Czy jest jaki¶ gatunek muzyczny, który szczególnie obni¿a nasz± efektywno¶æ w pracy?

- Najczê¶ciej obecna w naszym ¿yciu zawodowym jest muzyka m³odzie¿owa. S³yszymy j± niemal wszêdzie: na budowie, w supermarkecie, biurze, za ¶cian± wie¿owca i zza p³otu s±siada. Charakteryzuje j± przede wszystkim chaos i przypadkowo¶æ, uniemo¿liwiaj±ce nawi±zanie wspó³pracy pomiêdzy organizmem a d¼wiêkami. Taka muzyka nie jest uznawana za przydatn± do uzyskiwania pozytywnych efektów w pracy. Zupe³nie inaczej jest z muzyk± klasyczn±, któr± tworz± w przewa¿aj±cej wiêkszo¶ci utwory w pe³ni kompatybilne z psychik± cz³owieka oraz przystaj±ce do naturalnych, najbardziej pierwotnych rytmów ca³ego organizmu. Pamiêtajmy, ¿e zarówno muzyka pobudzaj±ca, jak i relaksuj±ca nie powinny byæ s³uchane zbyt g³o¶no. To, co jest dobre dla nas, niekoniecznie pomo¿e s±siadowi. Rozdra¿niony s±siad, s³uchaj±c naszej g³o¶nej muzyki, mo¿e zachowaæ siê odwrotnie ni¿ by¶my siê mogli tego spodziewaæ. Jemu nasza muzyka mo¿e szkodziæ i nie s³uchaj±c siê powiedzonka, ¿e "muzyka ³agodzi obyczaje", zareaguje wprost przeciwnie.




Co, kiedy mamy z³y humor w pracy? Jak muzyk± mo¿emy zniwelowaæ nasze negatywne samopoczucie?

- Z pewno¶ci± nie nale¿y s³uchaæ muzyki rytmicznej, która nie jest adekwatna do naszego samopoczucia. Mo¿liwe, ¿e w tym przypadku bêdzie lepiej, gdy wybierzemy d¼wiêki spokojniejsze, delikatniejsze.

Rozmawia³a Anna Wójcik.
.
http://www.seniorka.fora.pl/praca-renta-emerytura,24/muzyka-w-pracy,181.html#843

2  Kategoria ogólna / Og³oszenia, komunikaty administracyjne / Odp: Podwójny album DVD z æwiczeniami relaksacyjnymi : Styczeñ 26, 2024, 11:10:24
Relaks i autogenia w jaskiniach solno-jodowych Galos

Dnia 09.12.2004 r. odwiedzi³ L±dek Zdrój Pan mgr W³adys³aw Pitak. Jest On s³ynnym logoped± i psychoterapeut± , prezesem  Towarzystwa Terapii i Kszta³cenia Mowy "LOGOS" w Koszalinie.  L±dek Zdrój by³ drugim przystankiem na trasie grudniowych prezentacji technik relaksacyjnych w jaskiniach solno-jodowych "Galos".

Jaskinia Galos jest oryginaln± metod± zastosowania soli morskiej w celach leczniczych i rekreacyjnych, wed³ug opatentowanej technologii. Naturalna sól morska zawiera wszystkie niezbêdne mikro i makroelementy potrzebne do stworzenia unikalnego mikroklimatu morskiego, który korzystnie wp³ywa na nasze samopoczucie i dzia³a relaksacyjnie.Relaksacja w klimacie Morza Czarnego sprzyja poprawie zdrowia w ka¿dym wieku.
 

 
 

Wszystko zale¿y od umiejêtno¶ci koncentracji. Dla dobrego opanowania treningu nieraz trzeba æwiczyæ 3-9 miesiêcy.Ale warto spróbowaæ, gdy¿ autogenia prze¿ywana jest jako stan b³ogo¶ci, a równocze¶nie jako stan bliski senno¶ci.


http://logos.pomorze.pl/terapia/galos.htm 

.
3  Polska i Polacy / Newsy, artyku³y, wywiady / Odp: logopedia medialna - szko³a mówców w Koszalinie : Lipiec 20, 2017, 11:24:52
.

To co dzia³o siê w ko¶ciele, zawsze kojarzy³o mi siê z teatrem

[size=18]OMNIBUS czyli SAMO ¯YCIE[/size]


Nieprawda, ¿e muzyka ³agodzi obyczaje -mówi W³adys³aw Pitak, muzykoterapeuta. -Obyczaje to co¶ wiêcej ni¿ samo zachowanie, to wzorce kulturowe, to nasze wychowanie. Nie wierzê, ¿e sama muzyka mo¿e nas zmieniæ. Nie sama.

O panu Pitaku pisali¶my kiedy¶ w "G³osie Pomorza", kiedy zakwit³ hodowany przez niego kwiat, tak zwana "królowa nocy", co jest zjawiskiem niecodziennym i by³o szeroko komentowane przez prasê krajow±. Pan W³adys³aw twierdzi, ¿e fakt ten by³ dla niego potwierdzeniem optymistycznej teorii, ¿e w ka¿dej chwili mo¿e nas spotkaæ co¶ mi³ego: ot, choæby ro¶lina zakwita po 31 latach hodowli.

Pan W³adys³aw w ¿yciu zdoby³ kilka zawodów. Najpierw podczas s³u¿by w wojsku, operatora kamer filmowych i telewizyjnych, a pó¼niej w Warszawie u boku profesora Bardiniego zda³ egzamin pañstwowy i zosta³ artyst± estradowym o specjalno¶ci aktorskiej. Pracowa³ w Domu Kultury Budowlanych, który kiedy¶ mie¶ci³ siê przy ul. Orlej w Koszalinie.

Prowadzi³ tam teatr amatorski. Wprowadzi³ w nim elementy psychodramy i socjodramy. Przed stanem wojennym wspó³pracowa³ z Kameralnym Teatrem Muzycznym przy Koszaliñskim Towarzystwie Muzycznym. Poniewa¿ jednak pan Pitak chcia³ zostaæ wyk³adowc± w koszaliñskiej filii Akademii Muzycznej (by³a taka przy ul. Piastowskiej ), postanowi³ skoñczyæ studia w Wy¿szej Szkole Pedagogicznej w S³upsku. Po uzyskaniu dyplomu zacz±³ wyk³adaæ dykcjê i prowadziæ zajêcia fakultatywne z teatru.



- Teatr zafascynowa³ mnie w dzieciñstwie, kiedy w jednym z wroc³awskich ko¶cio³ów zacz±³em s³u¿yæ do mszy jako ministrant. Mo¿e siê to wydawaæ dziwne, ale to co siê dzia³o w ko¶ciele zawsze kojarzy³o mi siê z teatrem. Zapach kadzid³a, d¼wiêk dzwonków, wystêpowanie przed t³umem ludzi zawsze mnie poci±ga³y. Kiedy jeden z ksiê¿y w sposób niezwykle obrazowy mówi³ kazania, mia³em ochotê z miejsca wst±piæ do nieba i zostaæ anio³kiem. W³a¶nie ksiê¿a zainteresowali mnie literatur± dotycz±c± psychologii, charakterologii i ludzkich temperamentów; to dziedziny niezwykle przydatne duchownym. Dziêki ich znajomo¶ci potrafi± ju¿ po krótkiej rozmowie zorientowaæ siê z jakim typem charakterologicznym maj± do czynienia... - opowiada pan W³adys³aw.

.
W latach osiemdziesi±tych wraz ze swoim teatrem odwiedza³ strajkuj±cych. Potem, kiedy og³oszono stan wojenny, spostrzeg³ jak bardzo ludzie odsuwaj± siê od siebie, jak ma³o znacz± dla nich przedstawienia, które chcia³ im dawaæ. Jak mówi - ¿ycie przeros³o teatr. Zacz±³ pracowaæ w sanatoriach. Proponowa³ kuracjuszom zabawê w psychodramê, pó¼niej wpad³ na pomys³ dodawania do niej elementów muzycznych. Wreszcie stworzy³ co¶, co nazwa³ "muzykodram±": po³±czenie muzyki z przekazem s³ownym, zazwyczaj poezj±. Zachêcony przez psychologów zacz±³ braæ udzia³ w zajêciach z muzykoterapii prowadzonych przy Centrum Edukacji Muzycznej. Skoñczy³ tam kurs, który uprawnia³ go do prowadzenia zajêæ z dziedziny animacji i relaksacji muzycznej.



- Z kuracjuszami rozmawiali¶my o muzyce, poezji, diecie i ich wp³ywie na prawid³owe funkcjonowanie organizmu cz³owieka. Tak¿e o sensie ¿ycia, bez którego zatracamy cz³owieczeñstwo i o sposobie wyra¿ania my¶li, który jest najwy¿sz± form± istnienia. Wtedy zareagowali lekarze. Nie do pomy¶lenia by³o dla nich, ¿e nielekarz prowadzi rozmowy o zdrowiu. Postanowi³em wiêc zostaæ logoped± - to jedyna pozamedyczna specjalizacja tolerowana przez lekarzy. Od tej pory zaczêto wpisywaæ kuracjuszom muzykoterapiê do karty zabiegowej. Dziêki nowym umiejêtno¶ciom rozszerzy³em muzykoterapiê o pewne elementy logopedii.


Pan Pitak mówi o sobie, ¿e teraz jest rentierem, czyli ¿e "odcina kupony". Je¼dzi po ¶wiecie, odpoczywa. Szczególnie podoba mu siê Francja i jej rozmaite strefy klimatyczne. Ostatnio wpad³ na pomys³ za³o¿enia zespo³u opieki zdrowotnej, z³o¿onego z lekarzy, pielêgniarek i terapeutów rozmaitych dziedzin, którzy na ¿yczenie pacjentów bêd± ¶wiadczyæ pomoc w domach. Mo¿e to byæ opieka nad osob± po wylewie, nie zawsze maj±c± mo¿liwo¶æ rehabilitacji, lub po prostu opieka nad chorym dzieckiem, kiedy rodzice musz± pracowaæ. Byæ mo¿e kiedy¶ przyjdzie nam do g³owy skorzystaæ z us³ug logo-muzyko-terapeuty , aktora i re¿ysera w jednej osobie?


Anna B³±dek (OKO - Tygodnik Miejski "G³osu Pomorza" 13-19 lutego 1999)

P.S.

Pomys³ za³o¿enia zespo³u opieki zdrowotnej i pedagogicznej zaowocowa³ powo³aniem w maju 2001 r. Towarzystwa Terapii i Kszta³cenia Mowy LOGOS w Koszalinie, które wspó³dzia³a z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami zajmuj±cymi siê niesieniem pomocy osobom potrzebuj±cym.

Na szczególn± uwagê zas³uguj± porady i konsultacje udzielane za po¶rednictwem Internetu. W Internecie mo¿na tak¿e znale¼æ wiele artyku³ów pisanych przez cz³onków TTiKM LOGOS.
.

Kontakt: logos@logos.pomorze.pl

.

4  Kategoria ogólna / Dyskusja ogólna / Odp: ws. trotylu w Tu-154M : Lipiec 20, 2017, 11:20:29
.
POLSKO,  OBUD¬ SIÊ !
 

@
 

@
 


.
5  Kategoria ogólna / Dyskusja ogólna / DOJRZA£Y GRAFOMAN : Kwiecieñ 20, 2015, 16:03:25
DEKALOG DOJRZA£EGO GRAFOMANA
.
1. Jeste¶ dobrym poet± PONIEWA¯ (empiryczne dowodzenie wybitno¶ci): Wyda³e¶ ksi±¿kê (dwie, piêæ, siedemna¶cie) i/lub wygra³e¶ co¶ tam w ilu¶ tam konkursach (nagrodê literack±) i/lub kto¶ napisa³ Ci pozytywn± recenzjê i/lub chwal± Ciê na forach, a to przecie¿ jest zewnêtrzn±, arbitraln± opini± albo materialnym dowodem.
.
2. Profesjonalni krytycy literaccy nie znaj± siê na poezji. Nie chodzi o to, ¿e robi± b³êdy – to wiedz± wszyscy, a nie tylko prawdziwi grafomani. Prawdziwy grafoman wie wiêcej. Wie, ¿e krytycy w ogóle siê nie znaj± na poezji.
.
3. Pisz tak, jak pisali inni. Zw³aszcza Ró¿ewicz albo Sosnowski, ale najlepiej w ogóle tak, jak jacy¶ inni wielcy poeci. Im bardziej to, co piszesz jest podobne do tego, co zosta³o uznane ju¿ za poezjê, tym bardziej poetycka jest Twoja poezja. Je¶li nie bardzo wiesz, kogo na¶ladujesz, po prostu pisz co¶, co przypomina inne rzeczy, które czyta³e¶ i s³ysza³e¶, i pl±cz± Ci siê w pamiêci.
.
4. Proza – enteroza. (szczególny przypadek powy¿szego). Pisz bia³e wiersze, które sk³adaj± siê ze zwyk³ej prozy pociêtej na wersy, najlepiej po 2-3 s³owa. Dziêki temu dowiedziesz, ¿e jeste¶ wielki jak Ró¿ewicz, bo Ró¿ewicz pisa³ tak jak Ty (a mo¿e odwrotnie, ale to bez znaczenia). Ka¿da proza pociêta na wersy jest wierszem. A je¶li to jest Twoja proza, to naturalnie – dobrym wierszem.
.
5. W przyrodzie istnieje tylko Twój gust oraz bezgu¶cie. Pamiêtaj, ¿e jeste¶ szczê¶ciarzem. Dobra poezja to taka, która siê Tobie podoba i j± rozumiesz. Niesamowitym zbiegiem okoliczno¶ci jest to w³a¶nie Twoja poezja. Oprócz samego siebie cenisz jeszcze mo¿e 3-5 wspó³czesnych poetów, ale bez przesady.
.
6. Broñ wiersza jak Czêstochowy. Je¶li w Twoim wierszu kto¶ znajdzie b³±d, jakiego siê zupe³nie nie spodziewa³e¶, nie zastanawiaj siê, czy rozmówca ma racjê i jak ewentualnie naprawiæ ten b³±d. Przecie¿ Ty nie robisz b³êdów. Kombinuj raczej, jak go uzasadniæ i udowodniæ, ¿e tak w³a¶nie od pocz±tku mia³o byæ.
.
7. Nie przejmuj siê, je¶li w Twoich pogl±dach s± sprzeczno¶ci. Miêdzy przykazaniem 5 i 10 zachodzi sprzeczno¶æ, ale przestrzegaj obu. Nawet jednocze¶nie. Jeste¶ mistrzem ¶wiata, wiêc co za problem.
.
8. Najlepiej, je¶li sam nie bardzo wiesz, o czym piszesz. Je¶li umiesz zgrabnie pitoliæ, niejeden pomy¶li, ¿e skoro nie rozumie Twoich wierszy, to s± pewnie bardzo m±dre. To wymaga utrzymania siê w modnym stylu (tematyka, konstrukcja wierszy), ale ca³a reszta powinna mieæ tyle sensu, co delirium naæpanego kocura. Mniej wiêcej tyle. Dopuszczalne s± drobne odchy³y. A o sens siê nie martw, kto¶ wybitny dorobi go za Ciebie.
.
9. Pisz sonety (albo inne klasyczne formy). Mo¿na oczywi¶cie pisaæ dobre albo z³e sonety, ale grafomaniê naj³atwiej schowaæ za czym¶ majestatycznym. Najlepiej znajd¼ w encyklopedii tak± formê, o której s³ysza³o tylko piêciu badaczy jêzyka arabskiego klasycznego i wci¶nij do niej tekst o jakim¶ ma³o znanym filozofie. Od razu zostaniesz klasykiem.
.
10. Rób to, czego od Ciebie chc±. Nie chodzi o wyczulenie na informacje zwrotne, tylko o wyjêcie sobie krêgos³upa. Zaawansowany grafoman wie, czego oczekuje rynek/ krytyka/ jurorzy konkursów i potrafi napisaæ „pod nich” dok³adnie to, co ma zostaæ uznane za naprawdê zaawansowan± grafomaniê.

Zanim siê po³api±, ¿e ich robisz w tr±bê, rzucisz kolejny kotlet na talerz. Mo¿na tak naprawdê d³ugo. Inna droga do tego samego celu: pamiêtaj, ¿eby wiedzieæ z kim siê napiæ i komu wy¶wiadczyæ przys³ugê. Wpadnie kilka ¶rodowiskowych nagród, a po ¶mierci z pewno¶ci± wystawi± Ci pomnik równie piêkny, jak Twoje pisanie.
.
S³awomir P³atek
_____________________________
materia³ udostêpniony do publikacji przez Autora

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=374720689396036&id=313511502183622
6  Kategoria ogólna / Dyskusja ogólna / Odp: Witamy w serwisie : Kwiecieñ 20, 2015, 16:02:29
DEKALOG DOJRZA£EGO GRAFOMANA
.
1. Jeste¶ dobrym poet± PONIEWA¯ (empiryczne dowodzenie wybitno¶ci): Wyda³e¶ ksi±¿kê (dwie, piêæ, siedemna¶cie) i/lub wygra³e¶ co¶ tam w ilu¶ tam konkursach (nagrodê literack±) i/lub kto¶ napisa³ Ci pozytywn± recenzjê i/lub chwal± Ciê na forach, a to przecie¿ jest zewnêtrzn±, arbitraln± opini± albo materialnym dowodem.
.
2. Profesjonalni krytycy literaccy nie znaj± siê na poezji. Nie chodzi o to, ¿e robi± b³êdy – to wiedz± wszyscy, a nie tylko prawdziwi grafomani. Prawdziwy grafoman wie wiêcej. Wie, ¿e krytycy w ogóle siê nie znaj± na poezji.
.
3. Pisz tak, jak pisali inni. Zw³aszcza Ró¿ewicz albo Sosnowski, ale najlepiej w ogóle tak, jak jacy¶ inni wielcy poeci. Im bardziej to, co piszesz jest podobne do tego, co zosta³o uznane ju¿ za poezjê, tym bardziej poetycka jest Twoja poezja. Je¶li nie bardzo wiesz, kogo na¶ladujesz, po prostu pisz co¶, co przypomina inne rzeczy, które czyta³e¶ i s³ysza³e¶, i pl±cz± Ci siê w pamiêci.
.
4. Proza – enteroza. (szczególny przypadek powy¿szego). Pisz bia³e wiersze, które sk³adaj± siê ze zwyk³ej prozy pociêtej na wersy, najlepiej po 2-3 s³owa. Dziêki temu dowiedziesz, ¿e jeste¶ wielki jak Ró¿ewicz, bo Ró¿ewicz pisa³ tak jak Ty (a mo¿e odwrotnie, ale to bez znaczenia). Ka¿da proza pociêta na wersy jest wierszem. A je¶li to jest Twoja proza, to naturalnie – dobrym wierszem.
.
5. W przyrodzie istnieje tylko Twój gust oraz bezgu¶cie. Pamiêtaj, ¿e jeste¶ szczê¶ciarzem. Dobra poezja to taka, która siê Tobie podoba i j± rozumiesz. Niesamowitym zbiegiem okoliczno¶ci jest to w³a¶nie Twoja poezja. Oprócz samego siebie cenisz jeszcze mo¿e 3-5 wspó³czesnych poetów, ale bez przesady.
.
6. Broñ wiersza jak Czêstochowy. Je¶li w Twoim wierszu kto¶ znajdzie b³±d, jakiego siê zupe³nie nie spodziewa³e¶, nie zastanawiaj siê, czy rozmówca ma racjê i jak ewentualnie naprawiæ ten b³±d. Przecie¿ Ty nie robisz b³êdów. Kombinuj raczej, jak go uzasadniæ i udowodniæ, ¿e tak w³a¶nie od pocz±tku mia³o byæ.
.
7. Nie przejmuj siê, je¶li w Twoich pogl±dach s± sprzeczno¶ci. Miêdzy przykazaniem 5 i 10 zachodzi sprzeczno¶æ, ale przestrzegaj obu. Nawet jednocze¶nie. Jeste¶ mistrzem ¶wiata, wiêc co za problem.
.
8. Najlepiej, je¶li sam nie bardzo wiesz, o czym piszesz. Je¶li umiesz zgrabnie pitoliæ, niejeden pomy¶li, ¿e skoro nie rozumie Twoich wierszy, to s± pewnie bardzo m±dre. To wymaga utrzymania siê w modnym stylu (tematyka, konstrukcja wierszy), ale ca³a reszta powinna mieæ tyle sensu, co delirium naæpanego kocura. Mniej wiêcej tyle. Dopuszczalne s± drobne odchy³y. A o sens siê nie martw, kto¶ wybitny dorobi go za Ciebie.
.
9. Pisz sonety (albo inne klasyczne formy). Mo¿na oczywi¶cie pisaæ dobre albo z³e sonety, ale grafomaniê naj³atwiej schowaæ za czym¶ majestatycznym. Najlepiej znajd¼ w encyklopedii tak± formê, o której s³ysza³o tylko piêciu badaczy jêzyka arabskiego klasycznego i wci¶nij do niej tekst o jakim¶ ma³o znanym filozofie. Od razu zostaniesz klasykiem.
.
10. Rób to, czego od Ciebie chc±. Nie chodzi o wyczulenie na informacje zwrotne, tylko o wyjêcie sobie krêgos³upa. Zaawansowany grafoman wie, czego oczekuje rynek/ krytyka/ jurorzy konkursów i potrafi napisaæ „pod nich” dok³adnie to, co ma zostaæ uznane za naprawdê zaawansowan± grafomaniê.

Zanim siê po³api±, ¿e ich robisz w tr±bê, rzucisz kolejny kotlet na talerz. Mo¿na tak naprawdê d³ugo. Inna droga do tego samego celu: pamiêtaj, ¿eby wiedzieæ z kim siê napiæ i komu wy¶wiadczyæ przys³ugê. Wpadnie kilka ¶rodowiskowych nagród, a po ¶mierci z pewno¶ci± wystawi± Ci pomnik równie piêkny, jak Twoje pisanie.
.
S³awomir P³atek
_____________________________
materia³ udostêpniony do publikacji przez Autora

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=374720689396036&id=313511502183622
7  Polska i Polacy / Newsy, artyku³y, wywiady / Odp: demonta¿ ekipy Jana Paw³a II : Lipiec 29, 2009, 13:43:21
Fotografie ko¶cio³a pw. NMP w Wilnie s± na stronie:
http://www.wilniuki.fora.pl

Wiêcej fotografii z ko¶cio³a OO. Franciszkanów w Wilnie
autorstwa Tatiany i W³adys³awa Pitaków
mo¿na obejrzeæ w galerii tego portalu.

Wszystkie fotografie (w oryginalnym formacie) pokazuj±ce piêkno wileñskich zabytków mo¿na zamówiæ pod adresem:

sokal2@wp.pl
tel.094-340-60-06
8  Polska i Polacy / Newsy, artyku³y, wywiady / Tadeusz Rydzyk: „To jest wypowiadanie wojny” : Lipiec 29, 2009, 13:42:47
.
2007-12-13:

[size=18] Tadeusz Rydzyk: „To jest wypowiadanie wojny”[/size]




Tadeusz Rydzyk




Donald Tusk



„Tego ju¿ za wiele. To jest wypowiadanie wojny! Zrobimy manifestacjê w Warszawie i to tak± porz±dn±. (...) Spe³niaj± siê wszystkie gro¼by pana Tuska, który kiedy¶ obra¿a³, k³ama³. A pó¼niej jedzie do papie¿a. To jest ob³udne, k³amliwe. To jest drañstwo” – grozi³ na antenie Radia Maryja redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk. Premier Donald Tusk zapewni³, ¿e gró¼b szefa toruñskiej rozg³o¶ni nie boi siê. "My robimy to, do czego ka¿dy ma prawo. A oni ile nakradli. Zobaczcie, z czego siê wzbogacili. Ale im wolno" - zacytowa³o o. Rydzyka "Metro".

„Ka¿dy ma prawo, kto ma swoje media, wyra¿aæ pogl±dy polityczne. (...) Nigdy nie by³em faworytem ojca Rydzyka i nie s±dzê, ¿eby kiedykolwiek tak by³o. Natomiast manifestacje - no có¿, to jest mój los jako szefa rz±du, ¿e raz na jaki¶ czas jakie¶ grupy bêd± protestowa³y” – stwierdzi³ premier na antenie Radia ZET.

O. Tadeusz Rydzyk zarzuca nowemu rz±dowi, ¿e „jako naczelny cel ma zniszczenie Radia Maryja”. Zarzuty te spowodowane s± g³ównie tym, ¿e rz±d podda³ pod kontrolê fakt przyznania wielomilionowych dotacji dla fundacji Lux Veritatis nale¿±cej do o. Rydzyka. Premier zapewni³ jednak, ¿e "nie mam obsesji Radia Maryja”, a kontrola dotacji nie ma charakteru jakichkolwiek szykan.

Ojciec Rydzyk napisa³ list do do Donalda Tuska: "Wygl±da na to, i¿ niechêæ, któr± wyra¿a³ Pan i Pana ugrupowanie od paru lat wobec Radia Maryja, nie skoñczy³a siê, ale przeobrazi³a w dzia³anie prowadz±ce do jego zniszczenia" - napisa³ w li¶cie ojciec Rydzyk.

„Nie bêdzie takiej instytucji w Polsce, prywatnej, pañstwowej, samorz±dowej, ko¶cielnej, która bêdzie dzia³a³a obok prawa, czyli niezgodnie z regu³ami. (...) Je¿eli siê oka¿e, ¿e pieni±dze, jakie przyznano o. Rydzykowi na biznes jaki prowadzi, by³y przyznane niezgodnie z regu³ami gry, to odpowiedzialno¶æ za to powinien ponie¶æ urzêdnik, który tak± decyzjê podj±³, a nie o. Rydzyk” – stwierdzi³ Donald Tusk.

Premier doda³, ¿e mo¿e mieæ pretensje i bêdzie je mia³ do "urzêdnika lub urzêdu, który podejmuje niezgodne z prawem czy z interesem spo³ecznym, decyzje. Zdenerwowany powinien byæ urzêdnik, je¶li naruszy³ prawo. O. Rydzyk mo¿e spaæ spokojnie".

¬ród³a:

Pierwotna wersja artyku³u pochodzi z serwisu e-Polityka.pl (na specjalnych zasadach)

Magdalena Birecka, PAP – Ojciec Rydzyk do rz±du: To jest ju¿ wojna – Dziennik, 11 grudnia 2007

met, PAP – Premier: Za dotacjê dla o.Rydzyka mo¿e odpowiedzieæ urzêdnik – Gazeta.pl, 12 grudnia 2007

.

9  Polska i Polacy / Newsy, artyku³y, wywiady / Odp: Inwestorzy reaguj± na poniedzia³kowe zwy¿ki na gie³dach w USA i Europie : Lipiec 29, 2009, 13:42:06



Figura ma pochodziæ z czasów pó¼nego baroku (XVII w.), a pomys³odawc± by³ ponoæ Hetman Wielki Litewski - Micha³ Pac, który w 1676 r rze¼biarzom w³oskim Piotrowi Perettiemu i Janowi Galli da³ polecenie sporz±dzenia pos±gu Matki Bo¿ej (w jednym egzemplarzu) z bia³êj masy, wielko¶ci przeciêtnego cz³owieka i oddaæ go do ko¶cio³a Ojców Francoiszkanów na Piaskach, by w tej pierwszej katedrze, zniszczonej po¿arem i odnowionej, sta³a w o³tarzu i broni³a ludzi Wilna od zarazy materialnej i duchowej - "Tak obieca³em Matce Bo¿ej pod Chocimiem".

http://www.wilniuki.fora.pl/nasze-korzenie,9/biala-pani-matka-boska-brzemienna-w-wilnie,121.html
.
http://www.wilnianie.fora.pl/kresy-polnocno-wschodnie,2/figura-bialej-pani-w-wilnie,84.html
.
http://www.wilniuki.fora.pl/viewgallery.php.
.
http://www.kresowiak.fora.pl/wspomnienia-opisy-relacje,7/wilno-mala-ostra-brama-u-franciszkanow,103.html
.

Fotografie ko¶cio³a pw. NMP w Wilnie s± na stronie:
http://www.wilniuki.fora.pl

Wiêcej fotografii z ko¶cio³a OO. Franciszkanów w Wilnie
autorstwa Tatiany i W³adys³awa Pitaków
mo¿na obejrzeæ w galerii tego portalu.

Wszystkie fotografie (w oryginalnym formacie) pokazuj±ce piêkno wileñskich zabytków mo¿na zamówiæ pod adresem:

sokal2@wp.pl
tel.094-340-60-06

10  Kategoria ogólna / Dyskusja ogólna / Odp: Forum dla ludzi z charakterem : Lipiec 29, 2009, 13:41:02


Fotografie i teksty dot. figury Matki Boskiej Brzemiennej (Bia³ej Pani) dostarczy³ nam W³adys³aw Pitak za zgod± rektora ko¶cio³a o.o. Franciszkanów w Wilnie, o. dra Marka Dettlaffa.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii:
http://www.wilniuki.fora.pl/kresy-wschodnie,3/figura-bialej-pani-w-wilnie,123.html
.
http://www.wilniuki.fora.pl/viewgallery.php
.
http://www.wilnianie.fora.pl/kresy-polnocno-wschodnie,2/figura-bialej-pani-w-wilnie,84.html
.
http://www.kresowiak.fora.pl/wspomnienia-opisy-relacje,7/wilno-mala-ostra-brama-u-franciszkanow,103.html
.
11  Kategoria ogólna / Dyskusja ogólna / Odp: Gie³da, wolontariat, us³ugi : Lipiec 29, 2009, 13:37:11



Historia tej figury jest bogata i kryje w sobie trochê tajemniczo¶ci. Niestety, archiwa ko¶cio³a o.o. Franciszkanów w Wilnie w znacznej czêsci zosta³y zniszczone w 1947 r. podczas ponownego zamkniêcia ko¶cio³a przez w³adze sowieckie.

http://www.wilniuki.fora.pl/kresy-wschodnie,3/figura-bialej-pani-w-wilnie,123.html
.
http://www.wilniuki.fora.pl/viewgallery.php
.

 http://www.wilnianie.fora.pl/kresy-polnocno-wschodnie,2/figura-bialej-pani-w-wilnie,84.html .

.

 http://www.kresowiak.fora.pl/wspomnienia-opisy-relacje,7/wilno-mala-ostra-brama-u-franciszkanow,103.html
12  Kategoria ogólna / Dyskusja ogólna / Odp: Forum dla ludzi z charakterem, zakonników i pustelników : Lipiec 29, 2009, 13:32:03
Ostra Brama w Wilnie
Wilno - miasto naszych przodków
Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej
Zapraszamy do odwiedzenia strony wilniuków
http://www.ostrabrama.webpark.pl

www.wilniuki.fora.pl
gdzie wilniuki tam kaziuki
http://www.wilniuki.fora.pl   
.
http://www.kresowiak.fora.pl/wspomnienia-opisy-relacje,7/wilno-mala-ostra-brama-u-franciszkanow,103.html
13  Kategoria ogólna / Dyskusja ogólna / Odp: Forum dla ludzi z charakterem, zakonników i pustelników : Lipiec 29, 2009, 13:30:52

.
Ko¶ció³ i klasztor Franciszkanów w Wilnie
- fotografie przedwojenne


.

.

.

.

.

.

.

.

Ogl±dasz fotografie umieszczone na stronie:
http://www.wilniuki.fora.pl

Wiêcej fotografii z ko¶cio³a OO. Franciszkanów i Ostrej Bramy w Wilnie
autorstwa Tatiany i W³adys³awa Pitaków
mo¿na obejrzeæ w galerii tego portalu.

Wszystkie fotografie (w oryginalnym formacie) pokazuj±ce piêkno wileñskich zabytków  mo¿na zamówiæ pod adresem:

sokal2@wp.pl
tel. 94-340-60-06

.
http://www.naszairlandia.fora.pl/nie-pytaj-o-polske,4/kosciol-bez-tajemnic,70.html#289
.
http://www.naszabryka.fora.pl/dla-kazdego-cos-milego,1/biala-pani-u-oo-franciszkanow-w-wilnie,41.html#227
.
http://www.naszagmina.pun.pl/viewtopic.php?pid=65#p65
.
http://www.naszacela.darmowefora.pl/index.php?topic=13.0
.
14  Kategoria ogólna / Dyskusja ogólna / Odp: Forum dla ludzi z charakterem, zakonników i pustelników : Lipiec 29, 2009, 13:30:20
zapraszam do obejrzenia cudownej galerii foto na stronie

http://www.wilniuki.fora.pl/wilno,11/kosciol-i-klasztor-franciszkanow-w-wilnie,125.html#341

Naprawdê warto zobaczyæ ten ko¶ció³ w Wilnie
15  Sanktuaria / Sanktuaria w Europie / Odp: fragment z biblii którego nigdy nie us³yszycie w ko¶ciele : Grudzieñ 15, 2008, 12:26:47
 ~Invader 
 
 
  aaaaaaameeeeennnnnnnnnnnn    15.12.2008 11:25
 
 ~amen 
 
 
  Deo gratias.    15.12.2008 11:33
 
 ~ministrant 
 
 
  Mylisz siê Invader, ten tekst w moim ko¶ciele czyta siê i ...    15.12.2008 12:06
 
... rozwa¿a. Mówi on o tym, jak Bóg sprawuj±c swoje s±dy niszczy rêkami Izraelitów, Amalekitów. Za co? Za to, ¿e sk³adali swoje i nie swoje dzieci na krwawe ofiary ...  ~zielono¶wiatkowiec 
 
 
  A co ty wiesz o milosierdziu? Oddalbys swego jedynego syna ...    15.12.2008 11:33
 
... na smierc krzyzowa aby ratowac ludzkosc od jeziora ognistego zgotowanemu diablu i jego aniolom?  ~Pytam 
 
 
  1. A Ty bêdac wszechwiedz±cy i wszechmocny dawa³by¶ ...    15.12.2008 11:44
 
... ludziom jab³oñ i kara³ ich niedoskona³osci± skoro by¶ musia³ wiedzieæ, ¿e tak to siê skoñczy? 2. nie rozumiem czemu Jezus musia³ umieraæ - to jest po prostu ...  ~altkin 
 
 
  ~altkin! Bóg poprostu nami sie bawi!! Stworzy³ cz³owieka i ...    15.12.2008 12:09
 
... potem pinkoli sobie jak popadnie!!! To dla ciemnoty stworzono Boga aby lepiej mozna ich by³o golic do konca ¶wiata!!!!  ~Nie wier¿±cy ka... 
 
 
  I co siê po tej "ofierze" zmieni³o? Usta³y wojny, ...    15.12.2008 11:49
 
... zapanowa³ powszechny pokój i mi³o¶æ? To daj sobie siana z tymi bredniami.  ~Spadaj! 
 
 
  Mo¿na by tê kwestiê rozwin±æ i obaliæ w ten sposób ...    15.12.2008 11:58
 
... podstawê chrze¶cijañstwa. Brawo za trafienie prawie w sedno sprawy :-)  ~Travis Bickle 
 
 
  Nie kaza³abym mojemu dziecku cierpieæ w calu ¿eby mnie ...    15.12.2008 12:06
 
... przeb³agaæ   ~anka 
 
 
  najpierw Bóg stwarza ludzi, potem skazuje ich na wieczne ...    15.12.2008 12:07
 
... potêpienie, smo³e itp., potem stwarza swego Syna, którego oddaje na ¶mieræ, po to by uratowaæ ludzie od kary, któr± sam wymierzy³. Wszystko to nieco idiotyczne.  ~jot 
 
 
  Ja z pewno¶ci± nie odda³bym na ¶mieræ w³asnego syna, po ...    15.12.2008 12:14
 
... prostu dlatego, ¿e on i jego matka to dla mnie ca³y ¶wiat! Poza tym ja generalnie i z zasady nie popieram ofiar z ludzi... Je¶li kto¶ tak± ofiarê czyni ...  ~Travis Bickle 
 
 
  Biblia to w du¿ej mierze krwawa jatka. Mnóstwo wierz±cych ...    15.12.2008 11:33
 
... nie widzia³o tej ksi±¿ki na oczy i to jest chyba najzabawniejsze.  ~El_Perro_Vagabundo 
 
 
  1000/1000  prawda.    15.12.2008 11:56
 
 ~polak 
 
 
  Chyba Samuela L. Jacksona..    15.12.2008 11:40
 
 ~sam 
 
 
  Typowe manipukowanie tekstem. (bez podania kontekstu ...    15.12.2008 11:47
 
... historycznego): Proponuje jeszcze lepsze: "Bog nie istneje"! (powiedzial glupi w sercu swoim).  Albo "Dziekuejmy Ci Boze zesmy BALWANY" (Morza Cerwonegpo przeszli) , ...  ~pan Henio (sp) 
 
 
  A jaki kontekst tu widzisz ? Dla mnie przes³anie jest ...    15.12.2008 12:07
 
... zupe³nie jasne.  ~666 
 
 
  Jakim kontekstem historycznym usprawiedliwisz mordowanie ...    15.12.2008 12:12
 
... dzieci? Takich fragmentów jest niestety wiêcej i nie jest to zdanie wyrwane z kontekstu. Jahwe na prawdê w Biblii nakazywa³ mordowaæ ludzi. Kiedy to ...  ~as 
 
 
  ~Invader!!! Zaprawdê wielkie jest mi³osierdzie boga. Ale ...    15.12.2008 11:57
 
... przenikliwie zapomnieli napisac, "Ale tylko dla Narodu Wybranego!!!"  ~Zadowolony, bo ... 
 
 
  A mo¿e teraz co¶  z Nowego Testamentu znawco Bibli ? Dla ...    15.12.2008 11:57
 
... ka¿dego co¶ mi³ego,wybra³e¶ to co ci siê podoba a przypowie¶æ Jezusa o policzku znasz ?  ~iudex 
 
 
  Jak bóg jest w trójcy jedno¶ci±, to jak móg³ siebie samego ...    15.12.2008 11:58
 
... z³o¿yæ w ofierze ku przeb³aganiu u siebie przecie¿ grzechów ludzi? Hê?  ~Ada¶ Trela 
 
 
  zdanie wyrwane z konspektu, polecam ca³o¶æ lektury, i ...    15.12.2008 11:58
 
... proszê ¿eby nie zapominaæ w jaki sposób by³ przedstawiany Bóg w ST.  ~voth 
 
 
  "Konspekt" jest faktycznie jeszcze ciekawszy: rzezie, ...    15.12.2008 12:10
 
... masowe mordy, kazirodztwo,wielo¿eñstwo, niewolnictwo, seksualne wykorzystywanie niewolnic i co tam jeszcze.  ~O¿eszku 
 
 
  Biblia w Starym Testamencie jest w wielu miejscach ...    15.12.2008 12:01
 
... okrutna. Ale dlatego Jezus siê odcina³ od tej tradycji ¿ydowskiej i g³osi³ przykazanie mi³o¶ci. Ale jak skoñczysz studia nt Biblii to bêdziemy dyskutowaæ - otwarcie na ...  ~pik 
 
 
  Nie s±dzê,¿eby Jezus siê odci±³ od ST.Dlaczego zatem ...    15.12.2008 12:13
 
... Biblia to Stary i Nowy Testament.Co zostanie z Pisma po wyciêciu ST. Zaledwie kilkadziesi±t stron m.in. bez dekalogu.  ~666 
 
 
  Nie rob z Najwyzszego schizofrenika.  "Bog jest jeden" a ...    15.12.2008 12:13
 
... wiec ciaglosc obowiazuje i zgodnie ze Starym Testamentem NA NIM CIAZY ODPOWIEDZIALNOSC za naklanianie swojego narodu wybranego do krwawych jatek na sasiadach. Po ...  Just69 
 
 
  Nadu¿ycie Co??  Jesus siê odcina³ Co?  no to masz - " ...    15.12.2008 12:16
 
... ziemia przeminie i niebo przeminie , a nawet jedno s³owo Tory nie przeminie "  " NIE PRZYSZD£EM ABY ZMIENIÆ TORÊ - PRZYSZED£EM ABY J¡ WYPE£NIÆ "   jak Ci ma³o - to ...  ~oj ty piku 
 
 
  Polecam te¿ ksiêgê Jozuego. Czysta rze¼, krew leje siê ...    15.12.2008 12:04
 
... strumieniami, tysi±ce trupów, a wszystko ..... ca³kowicie usprawiedliwione  ~as 
 
 
  Znam lepszy:  "30 Lot wyszed³ z Soaru i zamieszka³ wraz z ...    15.12.2008 12:07
 
... dwiema swymi córkami w górach, gdy¿ ba³ siê pozostawaæ w tym mie¶cie. A gdy mieszka³ z dwiema swymi córkami w pieczarze, 31 rzek³a starsza do m³odszej:  Ojciec ...  ~racjonalista 
 
 
  Nie szukaj sesacji tam gdzie jej nie ma- to ze do kosciola ...    15.12.2008 12:11
 
... chodzisz raz na rok, nie znaczy ze czegos tam nie czytaj±. W ci±gu trzech lat jest czytane ca³e Pismo ¦wiête, musia³by¶ codziennie byæ na mszy zeby moc tu ...  ~ministrant 
 
 
  Pragnê przypomnieæ , ¿e Chrystus jest obecny w calym ...    15.12.2008 12:15
 
... starym testamencie jako Anio³ Pana wiêc on te¿ by³ wtedy, kiedy dawa³ prawa Moj¿eszowi, on znal Abrahama, on te¿ kaza³ usun±æ Izraelowi tych, którzy pope³niali ... 
 
Strony: [1] 2 3
Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

polskiserwerzycia wolf-time westsnipes my-very-cats kolospawalniczeswc