ascetyk
|
|
« Odpowiedz #2 : Listopad 12, 2012, 12:26:21 » |
|
. Ciekawostki o Lwowie
W kotlinie u zbiegu trzech krain geograficznych: wy¿ynnego Roztocza, sfalowanej p³yty Podola i podmok³ego Pobu¿a, na siedmiu wzgórzach nad rzek± Pe³tew le¿y LWÓW.
To wspania³e architektonicznie miasto rozwija³o siê przez wieki dziêki stykowi wielu kultur, obyczajów, religii i narodowo¶ci. Prawa miejskie i przywilej sk³adu, nadane miastu przez króla Kazimierza Wielkiego sprawi³y, ¿e kwit³ tu handel, bogaci³ siê i rozrasta³ Lwów, w którym powstawa³y wspania³e budowle, rozwija³a siê nauka, kultura i sztuka. Nie by³o na ¶wiecie drugiej takiej metropolii – ta w³a¶nie, pod któr± kamieñ wêgielny po³o¿y³ Kazimierz Wielki, a w której trzysta lat pó¼niej Jan Kazimierz przed cudownym obrazem Matki Boskiej £askawej, zwanej Domagaliczowsk± – swe s³ynne ¶luby odprawia³. Lwów by³ miastem – muzeum pod go³ym niebem. By³o w nim 37 ko¶cio³ów, 16 cerkwi, 6 synagog, 5 wy¿szych uczelni, 17 cmentarzy, 8 szpitali, 9 muzeów i Galeria Narodowa. We Lwowie by³a s³ynna Panorama Rac³awicka, otwarta w roku 1894 na terenie Targów Wschodnich w setn± rocznicê bitwy. Spo¶ród wy¿szych uczelni Lwowa najbardziej znanymi by³a Politechnika i Uniwersytet im. Jana Kazimierza. W¶ród absolwentów tych uczelni byli: Prezydent Ignacy Mo¶cicki, genera³owie Kazimierz Sosnkowski i W³adys³aw Sikorski, profesorowie nauk filozoficznych – Tadeusz Kotarbiñski i W³adys³aw Tatarkiewicz, twórca lwowskiej szko³y matematycznej Stefan Banach, s³ynny kartograf Eugeniusz Romer i wielu innych wspania³ych postaci kultury, nauki i sztuki, których nazwiska wesz³y na sta³e do naszej historii.
Lwów wielokrotnie broni³ siê przed najazdami wojsk tureckich, tatarskich, kozackich, wo³oskich, moskiewskich i szwedzkich. W³a¶nie po jednej z takich walk w 1586 r. papie¿ Sykstus V doda³ do herbu Miasta swój herb- trzy pagórki z o¶mioramienn± gwiazd±, które trzyma w ³apie lew z wielkiego Herbu Lwowa.
Podczas obrony Lwowa w 1918 r. zgin±³ najm³odszy kawaler Krzy¿a Virtuti Militari – trzynastoletni Anto¶ Petrykiewicz. W roku 1920 marsza³ek Józef Pi³sudski doda³ do herbu Miasta wyobra¿enie tego w³a¶nie Krzy¿a. Ze Lwowa, z bezimiennej mogi³y na Cmentarzu Orl±t wydobyto prochy jednego z Obroñców Miasta i uroczy¶cie z³o¿ono w Grobie Nieznanego ¯o³nierza w Warszawie (2.11.1925r.).
Po II Wojnie ¦wiatowej dewastacji i zniszczeniu uleg³o wiele budynków: ko¶cio³y, biblioteki, muzea oraz cmentarze, w tym Obroñców Lwowa. Odkopanie z gruzów i ¶mieci oraz renowacje nagrobków, kaplicy i katakumb trwa³y do roku 2005. Nie wróci³y na Cmentarz: kolumnada pomiêdzy £ukiem Chwa³y a bocznymi pylonami – po 6 kolumn z ka¿dej strony, dwa kamienne lwy, siedz±ce na postumentach po zewnêtrznej stronie £uku Chwa³y i pos±g Matki Boskiej z ma³ym Panem Jezusem z Kaplicy Cmentarnej. Na szarfie wokó³ wizerunku Herbu Lwowa widnieje napis: SEMPER FIDELIS – zawsze wierni. To zobowi±zuje wszystkich Lwowian, bez wzglêdu na czas jaki min±³ od opuszczenia tego fascynuj±cego Miasta.
Halina Bogucka
http://www.ck105.koszalin.pl/data/files/56/22/5622823d2ebfd3c/Ciekawostki_o_Lwowie.doc .
|