.
Franciszkanie w Wilnie
.

.
GrĂłd Wilno zaÂłoÂżony zostaÂł przez ksiĂŞcia Giedymina w 1322 r. JuÂż w tymÂże 1322 roku na zaproszenie niejakiego GasztoÂłda mieli tu dotrzeĂŚ misjonarze franciszkaĂąscy w liczbie 14. Ci pierwsi misjonarze franciszkaĂąscy na Wielkanoc 1333 roku zostali przez pogaĂąskich LitwinĂłw umĂŞczeni. Siedmiu z nich ÂściĂŞto a pozostaÂłych siedmiu ukrzyÂżowano.
Nowa grupa franciszkaùskich misjonarzy w liczbie 36 przyby³a tu za generalstwa Gerarda Odona. Gaszto³d wybudowa³ im koœció³ pod wezwaniem Wniebowziêcia Najœwiêtszej Maryi Panny, zwany koœcio³em Matki Bo¿ej na Piasku.


.
24 maja 1341 na Wilno napadli Tatarzy i wymordowali tych misjonarzy, a razem z nimi i GasztoÂłda, ktĂłry przywdziaÂł habit franciszkaĂąski.
Ten sam generaÂł wysÂłaÂł nowÂą grupĂŞ franciszkanĂłw, ktĂłrzy w liczbie 46 pracowali tu aÂż do urzĂŞdowego chrztu Litwy w 1386 roku. Pierwszym biskupem w Wilnie zostaÂł franciszkanin Andrzej Wasillo z rodu JastrzĂŞbcĂłw.
7 sierpnia 1403 roku w czasie najazdu na Wilno schizmatyckich moskali zostali znowu umĂŞczeni liczni franciszkanie z gwardianem AnioÂłem na czele.
Klasztory franciszkaĂąskie w Wielkim KsiĂŞstwie Litewskim do roku 1517 naleÂżaÂły do Prowincji Czesko-Polskiej, a po roku 1517 roku do Prowincji Polskiej Âśw. Franciszka. W roku 1626 utworzono ProwincjĂŞ Rusko-LitewskÂą z klasztorĂłw na Rusi i Litwie, z kustodiami lwowskÂą i przemyskÂą na Rusi, a na Litwie z wileĂąskÂą i kowieĂąskÂą.

.
W 1686 r. doszÂło znowu do podziaÂłu i powstaÂła Prowincja Litewska Âśw. Kazimierza. Prowincja Ruska zachowaÂła nadal tytuÂł Âśw. Antoniego Padewskiego. Prowincja litewska miaÂła cztery kustodie: wileĂąskÂą, grodzieĂąskÂą, kowieĂąskÂą i poÂłockÂą. Prowincja ta ulegÂła kasacie po roku 1832, a jej majÂątek zabraÂł rzÂąd carski. W roku 1919 Wilno, Grodno i kilka innych klasztorĂłw powrĂłciÂło do Prowincji Polskiej.
Schematyzm Archidiecezji Wileùskiej z 1939 roku podaje, ¿e koœció³ Wniebowziêcia Najœwiêtszej Maryi Panny Zakonu OO. Franciszkanów fundowany przez Gaszto³da w XIV wieku, po po¿arze 1793 roku zosta³ wymurowany i 12 stycznia 1794 r. konsekrowany. W roku 1832 zosta³ on zajêty przez rz¹d carski a w roku 1934 przywrócony dla katolickiego kultu.

.
Franciszkanie przez caÂły okres miĂŞdzywojenny starali siĂŞ o zwrĂłcenie im koÂścioÂła i klasztoru i dopiero SÂąd NajwyÂższy w Warszawie w orzeczeniu z dnia 28 lutego 1938 roku zadecydowaÂł definitywnie o zwrĂłceniu franciszkanom koÂścioÂła i klasztoru w Wilnie.
31 maja 1992 r. Genera³ Zakonu - O. Lanfranco Serrini, po wizycie w Wilnie, pisze o mo¿liwoœci wejœcia do Wilna: Prze¿ywamy obecnie moment cenny dla przysz³oœci Zakonu na Litwie. Jestem pewny, ¿e bêdziemy wspólnie d¹¿yÌ do przygotowania tej przysz³oœci w atmosferze braterstwa i szczeroœci z koniecznym zaanga¿owaniem i wytrwa³oœci¹.

.
W sierpniu 1995 roku Prowincja GdaĂąska kupiÂła w Wilnie dom (adres jak wyÂżej), z przeznaczeniem na juniorat zakonny. Dom ten juÂż odrestaurowano i adoptowano do wymogĂłw Âżycia zakonnego. MoÂże on pomieÂściĂŚ kilkunastu zakonnikĂłw.
PrzeÂłoÂżeni i rektorzy koÂścioÂła NajÂświĂŞtszej Maryi Panny na Piasku w Wilnie
Od roku 1995 O. Marek Dettlaff, przeÂłoÂżony
OglÂądasz fotografie umieszczone na stronie:
http://www.wilniuki.fora.pl
WiĂŞcej fotografii z koÂścioÂła OO. FranciszkanĂłw w Wilnie
autorstwa Tatiany i WÂładysÂława PitakĂłw moÂżna obejrzeĂŚ w galerii tego portalu.
Wszystkie fotografie (w oryginalnym formacie) pokazujÂące piĂŞkno wileĂąskich zabytkĂłw moÂżna zamĂłwiĂŚ pod adresem:
sokal2@wp.pl
tel.600-809-254.