Nasza Wiara - Forum dla ludzi wierz±cych, kochaj±cych i pozytywnie my¶l±cych
Grudzieñ 23, 2024, 15:18:11 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor W±tek: Cud musia³ pomóc w beatyfikacji Jana Paw³a II  (Przeczytany 3808 razy)
spl
Aktywny u¿ytkownik
***
Wiadomo¶ci: 127


« : Styczeñ 15, 2011, 17:14:24 »

Wymogiem beatyfikacji jest zgodnie z przepisami ko¶cielnymi uznanie cudu za wstawiennictwem kandydata na o³tarze. Za cud uwa¿a siê przypadek wyzdrowienia niewyt³umaczalnego z medycznego punktu widzenia.

Cud nie jest wymagany w przypadku wynoszonych na o³tarze mêczenników za wiarê.

Wed³ug procedur dotycz±cych procesu beatyfikacyjnego cud musi nast±piæ po ¶mierci kandydata na o³tarze, a jest on interpretowany jako wynik ¿arliwej modlitwy do niego.



REKLAMA Czytaj dalej




Przepisy stanowi±, ¿e sprawa cudu jest przedmiotem osobnego postêpowania kanonicznego. Najpierw prowadzone jest ono w diecezji, w której do niego dosz³o.

Przypadek, po otrzymaniu przez stronê ko¶cieln± sygna³u o domniemanym uzdrowieniu, analizuj± na samym pocz±tku lekarze. Nastêpnie jest on badany przez powo³any w tym celu trybuna³ diecezjalny. Kiedy zakoñczy on pracê, dokumentacjê przekazuje siê do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie, gdzie podlega on analizie trzech kolejnych gremiów, które wypowiadaj± siê na jego temat w g³osowaniu.

Na pierwszym etapie postêpowania w kongregacji dokumentacja medyczna trafia do wspó³pracuj±cych z ni± lekarzy. Przedk³adaj± oni ekspertyzy, w których zajmuj± stanowisko wobec opisanego przypadku.

Po zebraniu tych opinii zwo³uje siê posiedzenie komisji lekarskiej. Obecnie na jej czele stoi osobisty lekarz papie¿a, kardiolog Patrizio Polisca. W g³osowaniu komisja lekarska wypowiada siê, czy zaaprobowaæ cud. Gdy g³osowanie koñczy siê pozytywnym wynikiem, materia³y ocenia, tak¿e w g³osowaniu, komisja teologów.

Ostatnim etapem prac jest g³osowanie komisji kardyna³ów i biskupów z kongregacji, którzy decyduj±, czy nale¿y uznaæ cud. Po pomy¶lnym g³osowaniu przygotowywany jest dekret, który przedstawia siê papie¿owi. To on wyra¿a zgodê na jego promulgacjê, czyli og³oszenie.

Do beatyfikacji Jana Paw³a II wybrano bardzo trudny, jak siê podkre¶la, przypadek niewyt³umaczalnego z medycznego punktu widzenia ca³kowitego, nag³ego ust±pienia objawów zaawansowanej choroby Parkinsona u francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre. Dwa miesi±ce po ¶mierci papie¿a, w czerwcu 2005 roku modli³a siê ona do niego z ca³± sw± wspólnot± zakonn±. Kiedy obudzi³a siê pewnego ranka, nie mia³a ju¿ ¿adnych objawów. Od tamtej pory, jak przyzna³a w wywiadzie dla telewizji RAI, nie bierze ¿adnych leków i jest ca³kowicie zdrowa.

Pocz±tkowo sprawa ta budzi³a w±tpliwo¶ci medyczne, czy w tym przypadku nie by³ to tzw. zespó³ parkinsonowski, który mo¿e ust±piæ sam. Lekarze przyznali jednak ostatecznie, ¿e nie wiedz±, jak wyt³umaczyæ to, co siê sta³o. To w³a¶nie jest istot± dochodzenia w sprawie cudu.

(msz)
Zapisane
spl
Aktywny u¿ytkownik
***
Wiadomo¶ci: 127


« Odpowiedz #1 : Styczeñ 15, 2011, 18:27:38 »

Spe³nia siê "Santo subito" - zdjêcia
Benedykt XVI wyrazi³ zgodê na og³oszenie dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem Jana Paw³a II, co formalnie koñczy proces beatyfikacyjny polskiego papie¿a. Beatyfikacja odbêdzie siê 1 maja. Szczê¶cia nie kry³ z dobrej wiadomo¶ci kard. Dziwisz, który stwierdzi³: "Santo subito" spe³nia siê.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

rasa-nocna wolf-time wiilki sith nazarinh