Zdaniem biskupa Tadeusz Pieronka, prowadzone przez ksiê¿y Radio Maryja anga¿uje w uprawianie polityki tak¿e hierarchiê ko¶cieln± i czê¶æ duchowieñstwa, przekraczaj±c tym samym granice dopuszczalne normami obowi±zuj±cymi w Ko¶ciele.
Biskup uczestniczy w dziennikarskiej konferencji "Ko¶ció³ bez tajemnic", która po po³udniu rozpoczê³a siê Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolska). W trzydniowym forum uczestniczy kilkudziesiêciu dziennikarzy prasy, radia, telewizji z ca³ej Polski. Patronat honorowy nad konferencj± obj±³ rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, a medialny - Polska Agencja Prasowa i Radio Plus.
Wed³ug bpa Pieronka, g³ównym zarzutem wobec Radia Maryja jest to, ¿e "chce ono byæ g³osem Ko¶cio³a, bêd±c organem partyjnym (...), prowadzonym przez ksiê¿y". - Jest to odej¶cie od powszechno¶ci misji Ko¶cio³a - podkre¶li³ duchowny.
Wed³ug niego, granicami wkraczania Ko¶cio³a w politykê s± etyka, prawda, uczciwo¶æ, kultura i wszystkich tych cech katolicy maj± prawo wymagaæ od Radia Maryja. Je¶li kap³an uwik³a siê w politykê i wesprze jakie¶ ugrupowanie, to zatraci cechê powszechno¶ci przes³ania ewangelicznego. - Ksiê¿a mog± mieæ ró¿ne pogl±dy polityczne (...), ale nie mog± byæ strêczycielami politycznymi, zarówno w wypowiedziach oficjalnych, jak i w kazaniach, bo naruszaj± zasadê s³u¿ebno¶ci Ko¶cio³a - mówi³ biskup Pieronek.
Wicemarsza³ek Sejmu Stefan Niesio³owski akcentowa³, ¿e politycy powinni powstrzymywaæ siê od komentowania nominacji kadrowych w Ko¶ciele, bo nie taka jest ich rola. Wicemarsza³ek odmówi³ komentowania nominacji abp. S³awoja G³ódzia na metropolitê gdañskiego, tak¿e biskup Pieronek nie zabra³ g³osu w tej sprawie.
G³ównym celem warsztatów jest przygotowanie dziennikarzy do lepszego zrozumienia istoty i misji Ko¶cio³a. Rzecznik prasowy licheñskiego sanktuarium ks. Zbigniew Krochmal uwa¿a, ¿e bez w³a¶ciwego zrozumienia pos³annictwa Ko¶cio³a trudno jest mediom pisaæ w sposób merytoryczny o Ko¶ciele i jego problemach. Podkre¶li³, ¿e warsztaty maj± te¿ u³atwiæ dziennikarzom orientacjê w strukturze, jêzyku i hierarchii Ko¶cio³a.
Jak podkre¶li³ ks. Krochmal, warsztaty dziennikarskie maj± byæ z jednej strony okazj± do podejmowania i komentowania ró¿nych zjawisk nie tylko w ¿yciu spo³ecznym, ale tak¿e w ¿yciu Ko¶cio³a. Z drugiej strony maj± siê przyczyniæ do integracji ¶rodowiska dziennikarskiego.
http://wiadomosci.onet.pl/1732410,11,item.html