.
Ko¶ció³ Matki Boskiej Pocieszenia i klasztor bernardynów .
Na wysepce na Bugu w¶ród bagien obok miasta znajdowa³ siê drewniany ko¶ció³ek z obrazem Matki Boskiej Pocieszenia, wkrótce ws³awionym ³askami.
Biskup che³mski Stanis³aw Gomoliñski sprowadzi³ doñ bernardynów (1598), ktorzy wznie¶li tu ko¶ciól z klasztorem (1604-19). W¶ród dobrodziejów ¶wi±tyni znale¼li siê: król Zygmunt III, Jan Zamojski i jego syn Tomasz, Miko³aj Zebrzydowski, Stanis³aw ¯ó³kiewski, Jerzy Mniszech, rodziny Dani³³owiczów i Sobieskich.
W czasie dzia³añ II wojny klasztor nie ucierpia³ wiele, sta³ siê te¿ miejscem schronienia dla uciekinierów z ró¿nych stron Polski.
Klasztor w Sokalu zosta³ opuszczony w pa¼dzierniku 1951 roku, a wyposa¿enie ko¶cio³a i zakrystii zosta³o przewiezione do klasztoru w Le¿ajsku.
Ko¶ció³ i klasztor pozosta³y w nienaruszonym stanie i zosta³y przejête przez w³adze sowieckie, które urz±dzi³y tam ciê¿kie wiêzienie z wyrokami powy¿ej 10-15 lat.
==============
Fotografie z majowej wycieczki do Sokala s± ju¿ opracowane i oznakowane (prawa autorskie) i wszystkie za kilka tygodni znajd± siê w internecie.
Ca³y komplet (kilkadziesi±t szt) przedstawia równie¿ widoki i obiekty Sokala, Zabu¿a, Walawki, Tartakowa, Komarowa i okolic.
Komplet fotografii mo¿na pobraæ gratis ze strony:
http://www.sokal.fora.plosoby nie posiadaj±ce dostêpu do internetu otrzymaj± p³ytkê CD z w/w fotografiami razem z zakupion± p³yt± dvd za zwrotem kosztów wykonania filmu w kwocie 30 z³+ koszty wysy³ki (5 z³) razem 35 z³ po dokonaniu przedp³aty na moje konto bankowe.
(nr konta podajê osobom zainteresowanym)O czym jest film? Sporo miejsca na filmie zajmuje pobyt w ruinach pa³acu Potockich i czynnym ju¿ od 2004 r. ko¶ciele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.
W ko¶ciele by³ chrzczony w 1914 r. mój tata, a w maju 2007 r.podczas naszej wizyty, odby³a siê w nim Msza ¶w. w dwóch jêzykach: polskim i ukraiñskim. Normalnie raz w tygodniu przyje¿d¿a ksi±dz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabo¿eñstwa w jêzyku ukraiñskim.
Na pewno du¿e wra¿enie zrobi± ujêcia klasztoru Bernardynów, w którym obecnie znajduje siê ciê¿kie wiêzienie oraz piêkne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupe³nione rozmowami w jêzyku polskim i ukraiñskim z mieszkañcami sokalszczyny.
Na sfilmowanej wycieczce by³em z moj± ¿on± Tatian± (rodem z Wilna) i moja siostr± wujeczn± (Hani±). Jej tata (W³adys³aw Korykora) by³ bratem mojej mamy, a jej mama mia³a dom na Walawce, w którym po wojnie by³a szko³a. Dzisiaj tego domu ju¿ nie ma, ale znale¼li¶my miejsce, gdzie kiedy¶ sta³.
To tyle wspomnieñ, które na pewno u³atwi± obejrzenie filmu.
Gdyby pojawia³y siê jakie¶ dodatkowe pytania dot. naszego pobytu na sokalszczy¼nie, to proszê pisaæ na adres:
W³adys³aw Pitak
75-900 Koszalin
ul. Pieczarek 4,
albo telefonowaæ: (94)340-60-06.
strona o mnie:
www.logos.dt.pl/pitak.