foto:W³adys³aw PitakBrakuje dobrego oznakowania szlaków turystycznych i dróg dojazdowych do Lichenia oraz ¿e tworz± siê tu dzikie wysypiska. Z drugiej strony widaæ, ¿e jest wielu turystów, du¿o miejsc pracy, dobra baza noclegowa i gastronomiczna, a mieszkañcy maj± mo¿liwo¶ci zak³adania ma³ych przedsiêbiorstw
foto:W³adys³aw Pitakrocznica po¶wiêcenia nowej licheñskiej ¶wi±tyni, od dwóch lat nosz±cej tytu³ bazyliki mniejszej. –„Ko¶ció³, wzniesiony dziêki dobrowolnym datkom milionów pielgrzymów, zosta³ tym aktem przekazany na w³asno¶æ Bogu.
foto:W³adys³aw PitakTo by³o jedno z najwiêkszych wydarzeñ w licheñskim Sanktuarium” – powiedzia³ rzecznik prasowy Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, ks. Zbigniew Krochmal. O przypadaj±cej 12. czerwca, rocznicy podczas Mszy ¶w. wspominaæ bêd± licheñscy kap³ani.
foto:W³adys³aw PitakW uroczysto¶ci po¶wiêcenia ko¶cio³a uczestniczy³o kilkadziesi±t tysiêcy pielgrzymów, parafianie, Episkopat Polski oraz biskupi z Bia³orusi i Ukrainy. Z modl±cymi siê przed Cudownym Obrazem Matki Bo¿ej Licheñskiej duchowo ³±czy³ siê Jan Pawe³ II.
foto:W³adys³aw PitakPapie¿ przes³a³ na rêce Ksiê¿y Marianów telegram. Napisa³ w nim: „Kiedy w roku 1999 dane mi by³o nawiedziæ Licheñ, patrzy³em na tê ogromn± budowlê z my¶l±, ¿e jej architektoniczny rozmach jest wyrazem wiary i mi³o¶ci do Maryi i Jej Syna. (…)
foto:W³adys³aw PitakLicheñska ¶wi±tynia zosta³a wzniesiona na planie krzy¿a. Wa¿y 110 tysiêcy ton, jej powierzchnia u¿ytkowa wynosi 25 tysiêcy metrów kwadratowych. Jest najwiêksz± tego typu budowl± w kraju, ósm± w Europie i dwunast± na ¶wiecie.
foto:W³adys³aw PitakModlê siê, aby ta wiara i mi³o¶æ stale ros³y w sercach licheñskich pielgrzymów i wszystkich Polaków”. Rok po po¶wiêceniu Jan Pawe³ II podniós³ ko¶ció³, jako ostatni w swoim ¿yciu, do rangi bazyliki mniejszej. Specjalny dekret wyda³ 25 lutego 2005 roku. 2. lipca 2006 roku przeniesiony tam zosta³ Cudowny Obraz Matki Bo¿ej Licheñskiej.
foto:W³adys³aw PitakBazylika sk³ada siê z czê¶ci g³ównej, dzwonnicy, wie¿y oraz trzech portyków. Prowadz± do niej 33 schody nawi±zuj±ce do lat ¿ycia Chrystusa na ziemi. ¦wiat³o wpada do ¶rodka przez 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe, co symbolizuje dni i tygodnie w roku. W 1999 roku, kiedy trwa³y jeszcze prace budowlane, budowany ko¶ció³ po¶wiêci³ Papie¿ Jan Pawe³ II.
foto:W³adys³aw PitakBazylika jest centrum nowej czê¶ci Sanktuarium. W starej – prê¿nie pracuje Licheñskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzale¿nionym, które pomaga rodzinom w kryzysach, osobom uzale¿nionym od alkoholu, nikotyny, narkotyków.
http://www.sokal.fora.pl/images/galleries/25290420449bbb3ce401e1-038030-wm.jpgfoto:W³adys³aw PitakOd 15 lat w ostatni weekend lipca Centrum organizuje Ogólnopolskie Spotkania Trze¼wo¶ciowe, na które przybywa oko³o 20 tys. osób uzale¿nionych.
foto:W³adys³aw PitakNiedaleko Centrum, w pobli¿u apartamentów papieskich, powstanie hospicjum. Ksiê¿a Marianie wyremontuj± w tym celu swój dawny klasztor. – „Musimy spe³niæ wymagania stawiane szpitalnym oddzia³om opieki paliatywnej, wszystko musi byæ precyzyjne i zrobione zgodnie z wysokimi standardami
foto:W³adys³aw PitakKsiê¿a z Sanktuarium, w odpowiedzi na bol±czki wspó³czesnego cz³owieka, odprawiaj± Msze ¶w. w intencji umocnienia rodzin, za chorych oraz za tych, którzy wyjechali z kraju za prac±. Najpó¼niej za piêæ lat w modlitwie wespr± ich zakonnice z Francji. Siostry z klauzurowego Zakonu Maryi Dziewicy zamieszkaj± w klasztorze w lesie gr±bliñskim – miejscu objawieñ Matki Bo¿ej Licheñskiej.
foto:W³adys³aw PitakNajwa¿niejszym wydarzeniem 2007 roku w Sanktuarium by³ae beatyfikacja za³o¿yciela Zgromadzenia Ksiê¿y Marianów, o. Stanis³awa Papczyñskiego. Uroczysto¶æ, w której w imieniu Benedykta XVI wzi±³ udzia³ kard. Tarcisio Bertone, odby³a siê 16 wrze¶nia 2007 r. przed bazylik±.