WÂładysÂław Pitak
Klasztor franciszkaùski w Wilnie gromadzi³ w czasie zaborów modl¹cych siê o wolnoœÌ Polski. Nabo¿eùstwa,kazania i modlitwy wlewa³y nadziejê w serca Polaków i rozbudza³y pragnienie szybkiego pokonania wroga.
W czasie powstania styczniowego klasztor byÂł miejscem zarzewia antycarkiego i antyrosyjskiego buntu. To zostaÂło zauwaÂżone i zdÂławione przez wÂładze carskie.
W 1863 r. wydano rozkaz kasaty zakonu franciszkanĂłw, konfiskaty koÂścioÂła i klasztoru, nadto nakazano zniszczyĂŚ figurĂŞ. Ostatecznie figura NMP pozostaÂła na swoim miejscu, choĂŚ kilka razy byÂła wiĂŞziona i zamurowywana.
Od kilku lat BiaÂła Pani ma swojÂą (piĂŞknÂą) kaplicĂŞ w zrujnowanym jeszcze koÂściele oo. FranciszkanĂłw w Wilnie. Coraz wiĂŞcej PolakĂłw i LitwinĂłw, a takÂże wielu obcokrajowcĂłw odwiedza Âłaskami sÂłynÂącÂą MadonnĂŞ i powierza Jej swoje troski, zmartwienia i radoÂści.
Koœció³ oo. Franciszkanów w Wilnie jest rzadkim zabytkiem architektonicznym i (przez swoj¹ tragiczn¹ przesz³oœÌ) szczególnym miejscem , godnym odwiedzenia i modlitwy .
~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Figura BiaÂłej Pani w koÂściele oo.FranciszkanĂłw w Wilnie.
foto: WÂładysÂław Pitak (
sokal2@wp.pl )
Opracowanie tekstu: WÂładysÂław Pitak
Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii tylko za zgodÂą autora